ChatGPT بلای جان گیمرها می شود

هوش مصنوعی ChatGPT و سایر مدل‌های زبانی یا تصویری، به قدرت پردازشی هوش مصنوعی انویدیا نیاز دارند. شرکت‌های AI برای تمرین دادن محصولات خود از کارت های گرافیک هوش مصنوعی انویدیا استفاده می‌کنند و همین موضوع می‌تواند کارت های گرافیک تیم سبز را با کمبود روبرو کند و این برای گیمرها خوب نیست.

بر اساس گزارش‌ها، نسخه بتای چت بات ChatGPT توسط 10 هزار پردازنده گرافیکی انویدیا تعلیم داده شده و با افزایش مراجعه کاربران، نتوانسته نیاز آن‌ها را به خوبی تامین نماید. از این رو OpenAI از ChatGPT Plus رونمایی کرده که سرعت دسترسی کاربران را بهبود بخشیده است.

غول‌های نرم‌افزاری مانند مایکروسافت و گوگل نیز مدل‌های زبانی را به موتور جستجوی خود اضافه خواهند کرد. گوگل برای اینکه بتواند یک ربات مانند ChatGPT را در همه سرچ‌ها مورد استفاده قرار دهد، نیاز به 512,820 سرور با پردازنده گرافیکی A100 انویدیا دارد؛ این یعنی در مجموع 4,102,568 پردازنده گرافیکی A100 که حدود 100 میلیارد دلار هزینه روی دست این شرکت می‌گذارد.

نسخه جدید ChatGPT طبق گمانه‌زنی‌ها، با 25 هزار پردازنده گرافیکی انویدیا تعلیم داده می‌شود. نیاز شرکت‌های فناوری به کارت های گرافیک هوش مصنوعی برای انویدیا خبر خوبی خواهد بود، اما مصرف کنندگان می‌توانند از آن متضرر شوند.

بسیاری از کارت های گرافیک رده بالا به دلیل سال نوی چینی با کمبود روبرو شده‌اند و با توجه به قابلیت‌های هوش مصنوعی آن‌ها در قیمتی پایین‌تر، احتمال دارد این کمبود از این هم گسترده‌تر شود. می‌توان انتظار داشت بسیاری از شرکت‌های فناوری در آینده نزدیک بخواهند از مدل‌های مانند ChatGPT به صورت اختصاصی و با سرورهای مخصوص خود استفاده نمایند.

منبع : شهر سخت افزار

 

همچنین بررسی کنید ...

پلی استیشن: اتصال PSN به PC برای همیشه اجباری است!

علیرغم انتقادات، سونی همچنان اصرار دارد که برای اجرای بازی‌های پلی استیشن روی PC، باید …