راک‌استار تبادل NFT در GTA Online را ممنوع کرد

بحث ان‌اف‌تی (NFT) در چند سال اخیر بسیار داغ شده است. از این رو بسیاری از افراد ان‌اف‌تی و بلاکچین را آینده گیمینگ می‌دانند. اینکه این موضوع حقیقت دارد بحث دیگری است با این حال برای پیشرفت این ارزها در دنیای گیمینگ عناوین بازی باید از آن‌ها پشتیبانی کنند. اینجاست که بحث کمی حساس می‌شود. به دلیل اینکه بسیاری از شرکت‌ها با توجه به سابقه بد عناوین با ارز دیجیتال به آن اعتماد نداشته و از ارز دیجیتال استفاده نمی‌کنند.

حال راکستار (Rockstar) سازنده یکی از بزرگ‌ترین عناوین آنلاین تاریخ یعنی جی‌تی‌ای (GTA) آنلاین است. حال در بیانیه‌ی جدیدی قوانین خاصی را در مورد ارز دیجیتال روی سرورهای نقش آفرینی (Roleplay Servers) اعمال کرده است. چندی پیش بود که این بیانیه منتشر شد و به بازیکنان اطلاعاتی در مورد قوانین جدید داد.

در سرورهای نقش آفرینی بازیکنان در جی‌تی‌ای غرق می‌شود. به این شکل که می‌توانند نقش یک فرد را کامل گرفته و در آن نقش زندگی کنند. حال می‌خواهد یک پلیس باشد یا راننده تاکسی. این سرورها طرفداران بسیار زیادی دارند. به دلیل اینکه افراد دوست دارند از زندگی خود خارج شده و جای پای یک فرد دیگر بگذارند. در بیانیه‌ی راکستار نوشته شده:

ما همواره به خلاقیت منطقی کاربران در دنیای بازی‌هایمان اعتقاد داشتیم. به همین دلیل از سازندگان می‌خواهیم که نهایت خلاقیت خود را در عناوین ما استفاده کنند. سرورهای نقش آفرینی مواردی هستند که تجربه جی‌تی‌ای را چندین برابر بهتر و گسترده‌تر می‌کنند. حال ما امیدواریم که جامعه این بازی نیز از سیستم سرور نقش آفرینی پشتیبانی کرده و این سرورها بتوانند سال‌های سال زنده بمانند.

با وجود این بیانیه راکستار اعلام کرد که برخی از اعمال درون این سرورها امکان پذیر نیست. در یک بخش که راکستار از آن به نام بهره‌برداری تبلیغاتی (Commercial Exploitation) یاد می‌کند، گفته شده که بازیکنان نمی‌توانند لوت باکس‌های بازی را با ارز واقعی یا مجازی بفروشند. به همین دلیل بازیکنان اجازه استفاده از کریپتو را در قالب ان‌اف‌تی ندارند. هم راکستار و هم تیک تو (Take Two) در برابر چند کار دیگر نیز واکنش نشان خواهند داد:

استفاده نامناسب از نام و برند راکستار
وارد کردن کرکترهای بازی‌های دیگر در جی‌تی‌ای که این کرکترها توسط شرکت‌های دیگر ساخته شده باشند.
ساخت بازی، داستان، مأموریت و نقشه جدید در قسمت GTA Online
ایجاد مزاحمت برای سرور اصلی که راکستار از آن استفاده می‌کند.
طبق چیزی که در انتهای بیانیه اعلام شده، راکستار می‌تواند این بیانیه را در هر زمانی که می‌خواهد تغییردهد. پس امکان دارد که در آینده نظر این شرکت در مورد موضوع ان‌اف‌تی تغییر کند. در حال حاضر راکستار به ان‌اف‌تی اعتماد نداشته و از این رو قصد ندارد آن را در بازی خود وارد کند.

راکستار اولین شرکت نیست که علیه ان‌اف‌تی کاری انجام دهد. حدود ۴ ماه پیش بود که شرکت موجنگ (Mojang) اعلام کرد که استفاده از ان‌اف‌تی و بلاکچین در بازی ماینکرفت ممنوع است. همینطور اینکه رئیس اپیک گیمز نیز اعلام کرد که با ارزهای دیجیتال ساخته شده بر اساس بازی فورتنایت مخالف است. البته با کل این ماجرا مخالف نیست. به دلیل اینکه عناوینی که از ان‌اف‌تی استفاده می‌کنند در فروشگاه اپیک فروخته می‌شوند. برخلاف استیم که به طور کلی فروش بازی با ارز دیجیتال در آن ممنوع است.

 

منبع : مجله دیجی کالا

 

خروج از نسخه موبایل