کارت گرافیک اکسترنال GPD G1 معرفی شد

بر اساس گزارش‌های اخیر، به تازگی شرکت GPD که یکی از سازندگان نام‌آشنا در حوزه کنسول‌های گیمینگ دستی است، کارت گرافیک اکسترنال GPD G1 مبتنی بر Radeon RX 7600M XT را به عنوان یک محصول جانبی برای کنسول‌ جدید خود معرفی کرده است. در ادامه این خبر به بررسی عملکرد این کارت گرافیک اکسترنال می‌پردازیم.

اگر خبرهای مربوط به کنسول‌های گیمینگ را در هفته‌های اخیر دنبال کرده باشید احتمالاً مطلع هستید که GPD Win Max 2 جدیدترین کنسول بازی دستی است که در این ماه معرفی شده است.

به گفته‌ی وب‌سایت Wccftech، مانند دیگر کنسول‌های گیمینگ جدید، این محصول نیز دارای تراشه‌ی Ryzen 7 7848U ای ام دی با معماری Zen4 و RDNA3 است. اما چیزی که کنسول گیمینگ Win Max 2 را از دیگر کنسول‌های گیمینگ دستی مانند ROG Ally یا AyaNeo 2S متمایز می‌کند، طراحی تاشو با صفحه‌ کلید کامل آن است.

با این حال، طراحی این کنسول نیست که آن را جذاب می‌کند. بخش هیجان انگیز کنسول گیمینگ GPD Win Max 2 حضور کانکتور Oculink است. این کانکتور پهنای باند بسیار بالایی را در اختیار وسایل جانبی قرار می‌دهد و به لطف آن می‌توان کارت گرافیک اکسترنال (eGPU) نیز به این کنسول متصل کرد. از این رو، این شرکت اخیراً کارت گرافیک اکسترنال GPD G1 را معرفی کرده است. این محصول که یک کارت گرافیک خارجی با طراحی باریک است که مبتنی بر پردازنده گرافیکی Radeon RX 7600M XT ای ام دی طراحی شده است.

مشخصات کارت گرافیک اکسترنال GPD G1 مشابه سری کارت های گرافیک دسکتاپ Radeon RX 7600 آینده است. این محصول دارای پردازنده گرافیکی کامل Navi 33 (با 2048 هسته گرافیکی) با 8 گیگابایت حافظه ویدیویی GDDR6 و یک گذرگاه 128 بیتی است. این کارت گرافیک 120 واتی همچنین دارای یک شارژر GaN با توان 240 وات است.

باید توجه داشت که این کارت گرافیک اکسترنال یک پردازنده گرافیکی سطح بالا نیست، اما کوچک است و به انرژی نسبتاً کمی نیاز دارد. این محصول به لطف ابعاد 22.5×11.1×29.8 سانتی متری خود، عنوان «کوچکترین کارت گرافیک اکسترنال جهان» را به خود اختصاص داده است.

استاندارد Oculink فناوری PCIe Gen4 را با چهار خط فعال می‌کند که به سرعت انتقال 63 گیگابیت بر ثانیه می‌انجامد. به وضوح، این رقم در مقایسه با سرعت 32 گیگابیت بر ثانیه‌ای اتصال Thunderbolt 4 بسیار بهتر است. کارت های گرافیک خارجی که از طریق Thunderbolt 4 متصل می‌شوند، معمولاً حدود 20 درصد از عملکرد خود را از دست می‌دهند. با توجه به پهنای باند بیشتر، اتصال Oculink بدون شک باید افت عملکرد کمتری داشته باشد.

GPD ادعا می‌کند که کارت گرافیک اکسترنال خود باید نسبت به کارت گرافیک دسکتاپ GeForce RTX 3070 انویدیا، 4٪ عملکرد بالاتری در بنچمارک 3DMark FireStrike ارائه دهد.

همانطور که احتمالاً انتظار می‌رفت تنها ضعف این کارت گرافیک اکسترنال قیمت آن است. ارزان‌ترین نسخه کنسول گیمینگ GPD Win Max 2 که کارت گرافیک اکسترنال G1 را نیز به همراه دارد 1703 دلار قیمت دارد. توجه داشته باشید که این قیمت از قیمت لپ‌تاپ‌های گیمینگ سطح بالا با کارت گرافیک RTX 4070 هم بیشتر است. واضح است که این امر ارزش خرید این محصول را بسیار پایین می‌آورد.

منبع : شهر سخت افزار

 

خروج از نسخه موبایل