کنترلر جدید PS5 برای افراد معلول معرفی شد

جیم رایان رئیس بخش پلی‌استیشن شرکت سونی در جریان رویداد CES 2023 از یک کنترلر خاص دایره‌ای شکل به نام پروژه لئوناردو (Project Leonardo) رونمایی کرد. به گفته وی، این دستگاه یک کنترلر خاص برای کنسول گیمینگ PS5 است که به افراد دارای معلولیت حرکتی اجازه می‌دهد تجربه گیمینگ بهتری داشته باشند.

در رویداد CES، آقای جیم رایان رئیس بخش پلی‌استیشن شرکت سونی از یک کنترلر جدید به نام Project Leonardo رونمایی کرد که به شکل خاص برای افراد دارای معلولیت حرکتی طراحی و ساخته شده است.

این کنترلر جدید برای گیمرهایی که هنگام استفاده از کنترلرهای معمولی دچار مشکل هستند و با چالش‌های حرکتی مواجه‌اند، طراحی شده است تا بتوانند تجربه گیمینگ بهتری داشته باشند. این رویکرد کاملاً یادآور تلاش‌های مایکروسافت با کنترلر تطبیقی Xbox است که مدت‌ها قبل توسط این شرکت برای افراد معلول ساخته شده بود.

مایکروسافت در سال 2018 پروژه مشابهی تحت عنوان کنترلر تطبیقی (Adaptive Controller) را به‌عنوان یک راه‌حل جهت کاهش چالش‌های موجود برای گیمرهای دارای معلولیت حرکتی معرفی کرد.

به گفته آقای رایان، تا به امروز بیش از ۳۰ میلیون دستگاه کنسول گیمینگ پلی استیشن ۵ بفروش رسیده است. با این حال، این کنترلر جدید به طیف دیگری از گیمرها اجازه می‌دهد که به این دنیای روبه‌رشد و جذاب وارد شوند و از آن لذت ببرند.

یک کنترلر کاملاً قابل تغییر

پروژه لئوناردو اساساً یک کیت دسترسی قابل تنظیم به همراه تعداد زیادی لوازم جانبی قابل دسترس است تا گیمرهای دارای معلولیت حرکتی بتوانند به صورت کاملاً سفارشی کنترلر خود را ایجاد کرده و راحت‌تر، سریع‌تر و بدون دردسر برای مدت طولانی به انجام بازی‌های PS5 روی آورند.

سونی در ساخت و طراحی Project Leonardo از شرکت‌های دیگری مانند AbleGamers و SpecialEffect که در زمینه افزایش سطح دسترسی کاربران دارای معلولیت به دنیای گیم هستند، کمک گرفته است.

تصاویر منتشر شده از این کنترلر جدید نشان می‌دهد که Project Leonardo یک کنترلر دایره‌ای شکل است که جای نصب چندین دکمه بر روی آن قرار دارد. تمام بخش‌های این کنترلر قابل تنظیم و شخصی‌سازی هستند.

به گفته سونی این کنترلر جدید به روشی مبتکرانه با کنسول پلی استیشن ۵ منطبق می‌شود و این امکان را در اختیار بازیکنان می‌گذارد که با تغییر و تنظیم دکمه‌ها، قطعات سخت‌افزاری و حتی ایجاد پروفایل‌های متفاوت برای هر بازی، یک گیم پد ایده‌آل برای خودشان ایجاد کنند.

کنترلر جدید Project Leonardo قابلیت تشخیص و اتصال به کنترلرهای دوال‌سنس سونی را هم دارد. بر همین اساس، کنسول گیمینگ PS5 به طور هم‌زمان می‌تواند دو کنترلر لئوناردو و یک کنترلر دوال‌سنس را تشخیص داده و به آن‌ها متصل شود.

از دیگر ویژگی‌های این دستگاه می‌تواند به چندین درگاه 3.5 میلی‌متری AUX برای اتصال انواع لوازم جانبی به آن اشاره کرد.

منبع : شهر سخت افزار

 

خروج از نسخه موبایل