تکان‌های جدید در ایکس‌باکس, تعطیلی چهار استودیوی دیگر

در خبری غیرمنتظره، مایکروسافت تصمیم به تعطیلی چهار استودیو از زیرمجموعه‌های بتسدا، شامل آرکین آستین (سازنده Redfall) و تانگو گیم‌ورکز (توسعه‌دهنده The Evil Within) گرفته است.

مت بوتی، یکی از مدیران ایکس‌باکس، در مصاحبه‌ای با IGN اعلام کرد که این تعدیل نیرو به دلیل عدم تناسب مهارت‌ها و خلاقیت تیم‌های مذکور با اولویت‌های فعلی ایکس‌باکس نبوده، بلکه تصمیمی استراتژیک برای تمرکز بیشتر منابع بر روی پروژه‌های کلیدی این شرکت اتخاذ شده است.

با این وجود، این تصمیم تبعات منفی نیز به همراه خواهد داشت. به عنوان مثال، استودیوی آرکین آستین به طور کامل تعطیل می‌شود و به‌روزرسانی پیش رو، آخرین آپدیت بازی Redfall خواهد بود. با این حال، سرورهای بازی همچنان فعال باقی می‌مانند و خریداران نسخه‌های پریمیوم بازی می‌توانند از اعتبارات مربوطه استفاده کنند.

علاوه بر آرکین، تانگو گیم‌ورکز نیز تعطیل خواهد شد. سازندگان بازی Ghostwire: Tokyo در توییتر اعلام کردند که بازی Hi-Fi Rush همچنان قابل خرید خواهد بود و احتمالاً امکان خرید عناوین دیگر استودیو مانند The Evil Within و Ghostwire: Tokyo نیز وجود دارد.

دو استودیوی دیگر که تحت تأثیر این تعدیل نیرو قرار گرفته‌اند، Alpha Dog Games و Roundhouse Games هستند. Alpha Dog Games که بیشتر به خاطر ساخت بازی‌های موبایلی مانند Mighty Doom شناخته می‌شود، به طور کامل تعطیل خواهد شد. Roundhouse Games که در سال ۲۰۱۹ تأسیس شده بود، پس از تعطیلی استودیوی Human Head وظایف آن را بر عهده گرفته بود و به نظر می‌رسد از این پس با استودیوهای Zenimax Online ادغام خواهد شد.

تعطیلی این استودیوها در حالی اتفاق می‌افتد که کمتر از دو ماه از اخراج بیش از ۱۹۰۰ کارمند ایکس‌باکس در ماه ژانویه می‌گذرد.

این اقدامات مایکروسافت واکنش‌های مختلفی را در پی داشته است. برخی از کاربران این تصمیم را ضروری برای تمرکز بیشتر ایکس‌باکس بر روی عناوین کلیدی و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نوآورانه می‌دانند، در حالی که برخی دیگر نگران از دست رفتن استعدادهای خلاق و تأثیر منفی این موضوع بر تنوع عناوین ایکس‌باکس هستند.

نظر شما در مورد این خبر چیست؟ آیا تعطیلی این استودیوها به نفع ایکس‌باکس خواهد بود؟

با توجه به ابهامات موجود در مورد استراتژی ایکس‌باکس و جزئیات ناقص این خبر، قضاوت قطعی در این مورد دشوار است.

به نظر می‌رسد که مایکروسافت در حال انجام تغییراتی اساسی در ساختار خود است و باید منتظر ماند و دید که این تغییرات چه نتایجی در پی خواهد داشت.

خروج از نسخه موبایل