چیپ AMD حاضر در پلی‌استیشن 5 از این قابلیت سخت‌افزاری بهره می‌برد

کنسول نسل بعدی سونی یعنی پلی استیشن 5 که ظاهرا در تعطیلات سال 2020 عرضه می‌شود، از چیپ سفارشی بهره می‌برد که مناسب 4K بوده و البته از سرگرمی‌های 8K نیز پشتیبانی می‌کند. این چیپ چند برابر نسل فعلی قدرت دارد تا بتواند از اهداف بلند پروازانه نسل بعد پشتیبانی کند.

سونی می‌گوید Ray Tracing (به شکلی که آنها مد نظر دارند) تبدیل به یک نکته مهم برای گیمینگ خواهد بود و آنها با طراح چیپ خود یعنی AMD همکاری کرده‌اند تا شتاب دهنده سخت افزاری را برای Ray Tracing اضافه کنند، و نه این که تنها چیزی از پیش آماده یا شبیه سازی شده از طریق GPGPU.

Mark Cerny معمار سیستم در مرکز سونی ایالات متحده، در یک مصاحبه با Wired برخی جزئیات سخت افزاری سخت افزار بعدی را توضیح داده که چطور قرار است تاریخ ساز شود.

شتاب دهنده سخت افزاری در سطح سخت افزار گرافیک تعبیه شده، چیزی که من فکر می‌کنم نکته مهمی برای کاربران ماست.

فارغ از افزایش قدرت پردازشی خام، سونی روی حافظه و حافظه‌های ذخیره سازی نیز تمرکز ویژه‌ای داشته. هر دو به هم وابسته هستند و با حافظه‌های ذخیره سازی سریع بر پایه NAND، سونی می‌تواند مدیریت حافظه را طوری تنظیم کند که مقدار بیشتری از منابع پردازشی آزاد شوند. از طرف دیگر AMD اما درباره Ray Tracing روی گرافیک‌های Radeon خود سکوت اختیار کرده و سخنی به زبان نمی‌آورد. مدیر عامل شرکت Lisa Su درباره برجسته بودن این فناوری گفته:

این تنها یکی از تکنولوژی‌های متعدد این روزهاست

گرافیک‌های خانواده Navi که در اواسط 2019 عرضه شدند Ray Tracing سخت افزاری را در خود جای نداده‌اند. گرافیک حاضر در چیپ نیمه سفاری پلی استیشن 5 نیز در طی آخرین گزارش‌ها بر پایه معماری RDNA خواهد بود.

منبع : سخت افزار

خبر پیشنهادی

3453454353 310x165 - آپدیت جدید Returnal احتمالا شامل یک DLC است

آپدیت جدید Returnal احتمالا شامل یک DLC است

به نظر می‌رسد که بازی Returnal به زودی یک به‌روزرسانی قابل توجه دریافت می‌کند که …