خالق Xbox از AMD عذرخواهی کرد

سال پیش در چنین روزی، مایکروسافت یکی از بی سابقه‌ترین تصمیمات را در دنیای سخت افزار گرفت. تصمیمی که امروز باعث عذرخواهی خالق Xbox از AMD شده است.

534534534 - خالق Xbox از AMD عذرخواهی کرد

سیموس بلکلی، خالق اولین نسل از کنسول‌های اکس باکس مایکروسافت همزمان با بیستمین سالگرد خلق Xbox از AMD و مدیرعامل فعلی این کمپانی بابت تغییر تصمیم لحظه آخری مایکروسافت عذرخواهی کرده است.

در حالی که مایکروسافت برای استفاده از تراشه‌های AMD در کنسول خود تصمیم خود را نهایی کرده بود، یک تغییر عجیب و ناگهانی باعث شد ردموندی‌ها به سمت اینتل چرخش کنند و در نهایت اکس باکس نسل اول به چیپست ساخت اینتل مجهز شود.

عذرخواهی خالق Xbox از AMD و لیسا سو

دقیقا 20 سال پیش، در 15 نوامبر سال 2001 کمپانی مایکروسافت اولین نسل از کنسول Xbox خود را معرفی کرد. با وجود گذشت دو دهه از زمان معرفی این کنسول، به نظر خالق اکس باکس خود را بابت اتفاقی که باعث شد مایکروسافت به AMD پشت کند روی به اینتل بیاورد نبخشیده است و بعد از 20 سال هنوز اصرار دارد که از AMD طلب بخشش کند. طراح Xbox بالاخره آشکار کرده که چه اتفاقی در نوامبر 2001 باعث شد مایکروسافت تصمیم خود را تغییر دهد.

به گفته بلکلی، تماسی که در آن زمان با بیل گیتس مدیرعامل وقت مایکروسافت از سوی اندی گروو، مدیرعامل اینتل برقرار شده باعث تغییر تراشه AMD به اینتل پنتیوم 3 در اکس باکس شده است. اتفاقی که موجب تعجب بلکلی و دیگر دست اندر کاران پروژه Xbox در آن زمان شده است. از طرفی هم مهندسین AMD در انتظار رونمایی از محصول نهایی بوده‌اند که با همکاری مایکروسافت تولید شده بود.

به گفته بلکلی، زمانی که وی با بیل گیتس در مراسم معارفه اکس باکس بر روی صحنه بوده‌اند، در همان ردیف جلو تیم مهندسین AMD را با چهره های ناراحت می‌بیند. چهره هایی که خالق اکس باکس هیچ گاه فراموش نمی‌کند. بلکلی به کمک بسیار زیاد مهندسین AMD در ساخت نمونه‌های آزمایشی Xbox اذعان کرده و دموهایی که در رونمایی از اکس باکس اجرا شدند، تماما در نمونه‌های آزمایشی بر روی سخت افزار AMD تست شده بودند. به همین دلیل خالق اکس باکس مشخصا بابت این اتفاق عذاب وجدان دارد و به احساس بسیار ناخوشآیند خود اعتراف کرده است.

سیاست، عامل تصمیم لحظه آخری مایکروسافت

اگر چه مشخص نیست چه چیزی در آن تماس تلفنی لحظه آخری بین مدیران عامل اینتل و مایکروسافت گذشته اما کاربری در توییتر علت تغییر پردازنده اکس باکس را از بلکلی جویا شده است. آیا مسئله مالی در میان بوده یا موضوع مهندسی تراشه‌ها مطرح بوده است؟ پاسخ سیموس بلکلی جالب بوده است: “فکر میکنم رابطه. نه، مطمئنم رابطه سیاسی”

اگر چه کار مایکروسافت با AMD به دور از یک همکاری تجاری سالم بوده، اما تیم قرمز بعید است که هنوز بابت اتفاقات گذشته از یکی از مهم‌ترین مشتریان سال‌های گذشته خود کینه به دل داشته باشد. مایکروسافت امروزه در کنسول‌های اکس باکس سری اس و اکس از چیپست ساخت AMD استفاده می‌کند و از طرف دیگر AMD تامین کننده چیپست پلی استیشن 5 سونی است.

در نسل قبل هم سونی و مایکروسافت هر دو از تراشه‌های AMD در کنسول‌های پلی استیشن 4 و اکس باکس وان استفاده کردند. در حالی که اینتل در بخش دسکتاپ سال‌های زیادی یکه تاز بازار بود، AMD برای اولین بار در 15 سال گذشته در سهم CPU موفق به عبور از رقیب سنتی خود شد. اما مدیرعامل اینتل باور دارد که کار AMD با ورود پردازنده‌های Alder Lake تمام است.

منبع : مجله سخت افزار

 

خبر پیشنهادی

36546456 310x165 - Xbox بیست ساله شد

Xbox بیست ساله شد

ایکس باکس، یک برند شناخته شده در میان گیمرها و حتی کسانی است که گیمر …