مایکروسافت در یک قدمی تصاحب Bethesda

اخبار پیرامون شرکت مایکروسافت حاکی از این هستند که روند حقوقی خرید شرکت مادر بتسدا یعنی زنی‌مکس میدیا (ZeniMax Media) که برای نهایی شدن به مجوز دولت ایالات متحده نیاز داشت، به مرحله‌ی نهایی رسیده است و به زودی این مجوز صادر خواهد شد.

4325234523 - مایکروسافت در یک قدمی تصاحب Bethesda

بدون شک خبر خرید شرکت زنی‌مکس که شاید پر افتخارترین شرکت فعال در صنعت بازی‌های ویدیویی با نام بتسدا (Bethesda) را به عنوان زیر مجموعه‌ی خود می‌بیند، به اندازه‌ای شوکه کننده بود که همگان این خبر را در کنار اتفاقاتی از جمله رونمایی از کنسول‌های نسل نهمی از لحاظ اهمیت قرار می‌دهند. البته، بسیاری از بازی‌بازان و افراد نا آشنا با مسائل حقوقی از ریز جزئیات و مراتب خرید یک شرکت بزرگ در ایالات متحده خبر ندارند و برای نهایی شدن این مسئله باید موانع قانونی بسیاری از پیش روی شرکت مایکروسافت برداشته شود.

به هر ترتیب، با توجه به پیشینه و توان مالی و حقوقی ابر شرکتی چون مایکروسافت، از ابتدا به نظر می‌رسید که این خرید بزرگ و پر سر و صدا نباید زحمت چندانی برای این شرکت داشته باشد و ردموندی‌ها نیز از همان ابتدا آمادگی خود برای پرداخت مبلغ و شروع روند حقوقی را اعلام کرده بودند. در حقیقت، این موارد که از همان ابتدای ماه سپتامبر سال ۲۰۲۰ و شاید حتی پیشتر از سوی وکلای حقوقی مایکروسافت آغاز شده بود، طبق گزارش‌های منتشر شده به مراحل پایانی خود رسیده است و مجوز رسمی دولت ایالات متحده نیز در شرف صدور قرار دارد.

در واقع، صبح روز جمعه بود که یک اعلامیه از کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده به صورت آنلاین منتشر شد و اعلام کرد که خرید زنی‌مکس توسط شرکت مایکروسافت مورد پذیرش این مرجع قرار گرفته است. لازم به ذکر است که SEC، یک آژانس مستقل و بخشی از دولت فدرال ایالات متحده قلمداد می‌شود که بر شرکت‌های عمومی و بازارهای کلان نظارت دارد و برای ثبت چنین تغییر و تحولات بزرگی باید این خرید توسط این مرجع دولتی مورد پذیرش قرار گیرد. همچنین، پرونده‌ی خرید ۷٫۵ میلیارد دلاری مایکروسافت نیز برای بررسی و تایید به این آژانس واگذار شده بود که همانطور که اشاره شد، صبح روز جمعه مورد تایید نهایی قرار گرفت.

برای اطلاع از جزئیات بیشتر، باید ذکر شود که صدور این اعلامیه به معنای آن است که بررسی‌های آژانس SEC از اسنادی که مایکروسافت برای تملک زنی‌مکس در اختیار این آژانس قرار داده است، کامل بوده و هیچ مورد خارج از چهارچوب و نیازمند اصلاح در آن وجود ندارد. به عبارت دیگر، می‌توان این تاییدیه را حکم شروع تملک قانونی شرکت زنی‌مکس میدیا و تمامی زیرمجموعه‌های کوچک بزرگش در ایالات متحده توسط شرکت مایکروسافت قلمداد کرد.

اما همان‌طور که اشاره شد، مورد مذکور با این که مهم‌ترین مرحله‌ی خرید زنی‌مکس توسط مایکروسافت تلقی می‌شد، تنها در مورد استودیوهای مستقر در ایالات متحده صدق می‌کند و برای رسیدن استودیوهای زیر مجموعه‌ی بتسدا در اروپا نظیر آرکین لیون فرانسه (Arkane Lyon)، باید این مراتب در کمیسیون اروپا نیز به انجام برسد. البته، لازم به ذکر است که کمیسیون مربوطه در اروپا در اوایل ماه فوریه اعلام کرده بود که روند حقوقی خرید زنی‌مکس را نهایتاً تا تاریخ ۵ مارس به سرانجام خواهد رساند. از طرفی دیگر، با توجه به عدم علاقه‌ی کمیسیون‌های اروپایی در انتشار اعلامیه‌ها، ممکن است که این روند در اروپا نیز به پایان رسیده و تنها علنی کردن آن به آینده موکول شده باشد.

به هر ترتیب، هرگز نگرانی قابل توجه‌ای در مسیر خرید شرکت زنی‌مکس توسط مایکروسافت وجود نداشته و در این بین مواردی نظیر پرونده‌ی قضایی Fallout 4 DLC، به دنبال تاخیر در این روند بودند که تاکنون به نتیجه‌ی مشخصی نرسیده‌اند. از طرفی دیگر، به‌نظر می‌رسد که مایکروسافت از این‌که روند حقوقی این خرید بزرگ طبق برنامه پیش خواهد رفت و تا ماه جاری میلادی به سرانجام خواهد رسید، اطمینان داشته و بر همین اساس نیز رویداد‌هایی را برای پایان ماه جاری تنظیم کرده است.

همچنین با رخ دادن این اتفاق مهم، طرفداران Xbox در این رویداد به صورت رسمی می‌توانند از برنامه‌های استودیوهای پرتعداد مایکروسافت برای کنسول‌های نسل نهمی این شرکت مطلع شوند.

منبع : گیم فا

 

خبر پیشنهادی

3453454353 310x165 - آپدیت جدید Returnal احتمالا شامل یک DLC است

آپدیت جدید Returnal احتمالا شامل یک DLC است

به نظر می‌رسد که بازی Returnal به زودی یک به‌روزرسانی قابل توجه دریافت می‌کند که …