فضای خالی قابل استفاده پلی استیشن 5 چقدر است؟

با شروع کنسول های نسل بعدی PS5 سونی و Xbox Series X مایکروسافت که از ۲۰ و ۲۹ آبان در سطح جهانی آغاز به کار می کنند، خریداران بالقوه مشتاق هرگونه اطلاعات جزئی هستند که هنوز رسمی نیست. امروز گفته می شود که فضای خالی قابل استفاده پلی استیشن ۵ حدود ۶۶۴ گیگابایت است.

4353 - فضای خالی قابل استفاده پلی استیشن 5 چقدر است؟

امروز، یک عکس لو رفته در صفحه ResetEra می تواند فضای ذخیره سازی واقعی PS5 را ۶۶۴ گیگابایت نشان دهد. در حال حاضر PlayStation 5 با قیمت 400 دلار یا حدود 10.8 میلیون تومان (مدل دیجیتال) یا 500 دلار(حدود 13.5 میلیون تومان) تأیید شده است ، تاریخ انتشار برای ایالات متحده و اروپا متفاوت است.

657575 - فضای خالی قابل استفاده پلی استیشن 5 چقدر است؟

این منطقی خواهد بود، زیرا سونی رسما به اشتراک گذاشت که اندازه SSD پلی استیشن ۵ برابر 825 گیگابایت خواهد بود. به دلیل نحوه کار رایانه ها، به عبارتی باینری، ۱ گیگابایت در واقع معادل 1.073،741،824 بایت به جای 1،000،000،000 بایت است. این به تنهایی رقم 825 گیگابایتی را به 768 گیگابایت تبدیل می کند. اگر 104 گیگابایت برای سیستم عامل PlayStation 5 اختصاص داده شود، در واقع 664 گیگابایت فضای ذخیره سازی قابل استفاده داریم.

برای مقایسه، Xbox Series X پیکربندی کاملاً مشابهی دارد، اگرچه نقطه شروع آن با فضای ذخیره سازی تبلیغاتی 1 ترابایتی بسیار بیشتر است. همانطور که مقالات و فیلم های اخیر فهمیدند، این کنسول فضای ذخیره سازی را 930 گیگابایت می خواند که 128 گیگابایت آن برای سیستم عامل Series X اختصاص داده شده است. بنابراین، کل فضای ذخیره سازی قابل استفاده واقعی در ایکس باکس سری ایکس برابر 802 گیگابایت است – یا 138 گیگابایت بیشتر از آنچه در PS5 موجود است.

دلیل اصلی این اختلاف احتمالاً این است که سونی پلی استیشن 5 را به SSD سفارشی سریعتر و گرانتری مجهز کرده است که با رابط 12 کاناله ارائه می شود و 5.5 گیگابایت بر ثانیه توان ورودی / خروجی خام را با داده های فشرده نشده به دست می آورد (هر چند این به لطف استفاده ترکیبی از Oodle Kraken و Oodle Texture می تواند با داده های فشرده شده به 17.38 گیگابایت در ثانیه برسد.)

مایکروسافت با Xbox Series X یک SSD NVMe کندتر را انتخاب کرد، که با داده های فشرده نشده 2.4 گیگابایت بر ثانیه توان ورودی / خروجی خام را به دست می آورد (در اینجا نیز به لطف تکنیک های مختلف فشرده سازی ، پهنای باند می تواند بسیار بالاتر باشد). این به نوبه خود به آنها اجازه می دهد SSD بزرگتری تهیه کنند.

در حال حاضر، چندین گیمر نسبت به فضای ذخیره سازی نسبتاً کمی که این کنسول ها دارند ابراز نگرانی کرده اند (سری Xbox S دارای مشکلات بزرگتری نیز هستند، از 512 گیگابایت SSD تبلیغ شده) ، به ویژه با توجه به افزایش حجم روزافزون بازی ها، با این وجود سونی و مایکروسافت قبلاً تأیید کرده است که امکان نصب جداگانه حالت های تک نفره و چند نفره در بازی های خاص وجود دارد که باید کمی کمک کند. مطمئناً PS5 و Xbox Series X قابل توسعه خواهند بود، اگرچه دوباره سونی و مایکروسافت دو مسیر متفاوت را حتی در اینجا انتخاب کرده اند.

با SSD های معمولی NVMe M.2 سازگار خواهد بود ، هرچند که باید حداقل به سرعتی که در PS5 وجود دارد سریع باشند. از طرف دیگر ، مایکروسافت کارت توسعه انحصاری 1 ترابایتی SSD ساخته شده توسط Seagate و 220 دلار را طراحی کرد.

 

منبع : ترنجی

 

خبر پیشنهادی

34534534 310x165 - انتشار بازی Scorn احتمالا تا سال 2022 تاخیر دارد

انتشار بازی Scorn احتمالا تا سال 2022 تاخیر دارد

بیانیه‌ی مطبوعاتی اخیر کپلر اینتراکتیو (Kepler Interactive) جزئیاتی از برنامه‌ها و اهداف آینده‌ی آنان را …